Sağlık

Ebeler Sağlık Teşkilatının Zencisi Konumuna Getirmiştir

Fedakârlık Gerektiren Mesleğin Cefakâr Çalışanları Olan Tüm Ebe Arkadaşlarımızın Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Olarak Ebeler Haftasını Kutluyor, Çalışma Hayatlarında Kolaylıklar Ve Güzel Yarınlar Diliyoruz.

21 Nisan 2017 Saat: 14:51
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 678 kez okunmuştur

Ebeler Sağlık Teşkilatının Zencisi Konumuna Getirmiştir
Ebeler Sağlık Teşkilatının Zencisi Konumuna Getirmiştir

Ebeler Sağlık Teşkilatının Zencisi Konumuna Getirmiştir
Fedakârlık Gerektiren Mesleğin Cefakâr Çalışanları Olan Tüm Ebe Arkadaşlarımızın Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Olarak Ebeler Haftasını Kutluyor, Çalışma Hayatlarında Kolaylıklar Ve Güzel Yarınlar Diliyoruz.
Ebelere Karşı Yapılan Usulsüz Uygulamalar, Ebeleri Sağlık Teşkilatının Zencisi Konumuna Getirmiştir. 21-28 Nisan tarihleri arası ebeler haftası olması nedeniyle Türk sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı.
EBELER KENDİ GÖREVLERİ DIŞINDA ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR
Sağlık çalışanlarına yıpranma payı için verilen sözlerin havada kaldığı, şiddetin “Terör’ün” her gün arttığı, döner sermayelerin yok edildiği bir çalışma ortamında 21-28 Nisan Ebeler Haftasını karşılıyoruz. Ebelerimizin büyük ekseriyeti kendi görev tanımları dışında çalıştırılmakta veya çalışmaya zorlanmaktadırlar. Ebelere meslek tanımlarının dışında iş yaptırıldığı halde birçok haktan da mahrum bırakılmaktadırlar. İş yeri hemşireliği ve Aile Danışmanlığı yapma hakkı birçok meslek gurubuna verildiği halde ebeler bu haktan mahrum bırakılmıştır. Ebelere de iş yeri hemşireliği ve Aile Danışmanlığı yapma hakkı verilmelidir.
EBELER ZENCİ KONUMUNA GETİRİLMİŞTİR
Ebeler hastanelerin tüm birimlerinde çalıştırıldığı halde tayin isteklerinde PDC bahane edilerek tayin hakları kısıtlanmaktadır. Hastanelerde görev yapan tüm ebelerimize hemşirelik yetki belgesi verilmesi için yeni bir yasal düzenleme yapılmalı, ebelik kanunu çıkarılmalıdır. Ebelere karşı yapılan usulsüz uygulamalar ebeleri sağlık teşkilatının zencisi konumuna getirmiştir. Sağlık Bakanlığı bu duruma son vermelidir. Vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı Aile Sağlığı Çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkûm edilmektedir.
EBELER AŞIRI İŞ YÜKÜNE MARUZ KALIYOR
Kadın ve Doğum hastaneleri başta olmak üzere anne ve bebek sağlığı hizmetinde yoğun bir gayret sarf etmekte ve aşırı bir iş yüküne maruz kalmaktadırlar. Ülkemizdeki 79.814.871 nüfusa 53 Bin ebe hizmet vermektedir. İlimizde ise 1.871.456 nüfusa yaklaşık 1150 Ebe hizmet vermektedir.
EBELER TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞAMAKTADIR
Ülkemizde Bir yılda 1,5 Milyonun üstünde doğum gerçekleşmiştir. Rakamlar dikkate alındığında ebe arkadaşlarımızın nasıl bir özveri ile çalıştıkları daha iyi anlaşılmaktadır. Ebelerimiz daha pek çok sorunla çalışma hayatını sürdürmekte fakat çözüm adına bir türlü adım atılmaması nedeniyle de ümitsizliğe kapılmakta, tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.
EBELER MALİ SORUMLULUK SİGORTASI KAPSAMINA ALINMALI
Doğum sırasında anne ve bebeklerde meydana gelen, istenmeyen durumlarla ilgili ne yazık ki birçok ebe arkadaşımız tazminatlarla karşı karşıya kalmakta, mahkemelerde uğraşmaktadırlar. Başta ebelerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanları da mesleki mali sorumluluk sigortası kapsamına alınmalıdır.
EBELER SÖZ DEĞİL İCRAAT GÖRMEK İSTİYOR
Sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden gelinmesi ve haklı taleplerine sırt çevrilmesi artık son bulmalıdır. Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasının çalışmalarının yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacaklarını ilan ederek, sağlık çalışanlarının özlük haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik de çalışmaların yapılacağını belirtmiştir. Özellikle belirtmek isteriz ki ebeler ve sağlık çalışanları artık söz değil icraat görmek istemektedirler.
EBELER İLE İLGİLİ MÜCADELEMİZİ CESURCA SÜRDÜRECEĞİZ
Yıpranma payının bile 3 yıldır söz verilmesine rağmen sürüncemede bırakılması bizlerin zihinlerinde olumsuz bir örnek olarak durmaktadır. Umut ederiz ki Sağlıkta ikinci faz veya dönüşüm sağlık çalışanları için sorunların çözüldüğü ve taleplerinin yerine getirildiği bir süreç olur. Biz bu sürecin en yakın takipçisi olarak çalışanlar adına cesurca mücadelemizi sürdüreceğiz. Sözlerin takipçisi, yapılacak düzenlemelere de çalışanlar adına dâhil olma gayreti içinde olacağız.
EBELERİN SESİNE KULAK VERİLMELİDİR
Siyasi iradeden beklentimiz sorunların çözümü adına ebeler haftasında ilk adımları görmektedir. Yurdun dört bir yanında görev yapan 53 Bin ebe arkadaşımızın sesine kulak verilmelidir. Bu düşüncelerle FEDAKÂRLIK GEREKTİREN MESLEĞİN CEFAKÂR ÇALIŞANLARI OLAN TÜM EBE ARKADAŞLARIMIZIN TÜRK SAĞLIK SEN KOCAELİ ŞUBESİ OLARAK EBELER HAFTASINI KUTLUYOR, ÇALIŞMA HAYATLARINDA KOLAYLIKLAR VE GÜZEL YARINLAR DİLİYORUZ.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Son Dakika, Kocaeli Haber, gazete, haber, gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız