Sağlık

KAMUDA FARKLI İSTİHDAM MODELLERİ SON BULMALI

Kamuda Farklı İstihdam Modelleri Son Bulmalı Taşeron çalışanlarının kadroya alınması için yapılan çalışmalar, içerisine kamuda çalışan diğer sözleşmeli personellere yer verilmeyerek unutulması hakkında Türk Sağlık Sen Şu

7 Aralık 2017 Saat: 12:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 274 kez okunmuştur

Kamuda Farklı İstihdam Modelleri Son Bulmalı, Türk Sağlık Sen, Ömer Çeker, Kocaeli Türk Sağlık Sen, istihdam, Hemşire, Taşeron çalışanlar, Kocaeli haber, Kocaeli son dakika, http://kocaelisondakika.co
KAMUDA FARKLI İSTİHDAM MODELLERİ SON BULMALI

Kamuda Farklı İstihdam Modelleri Son Bulmalı

Taşeron çalışanlarının kadroya alınması için yapılan çalışmalar, içerisine kamuda çalışan diğer sözleşmeli personellere yer verilmeyerek unutulması hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker şubede basın açıklaması yaptı.
Türk Sağlık-Sen olarak kamuda taşerona, 4-B’li, personel çalıştırılmasına, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanı çalıştırılmasına, büyük hak kayıplarının olduğu 4-C modeline yıllardır karşı olduğumuzu ve sonlanması gerektiğini her platformda söyledik. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama ile taşeron işçilerine kadro verilmek suretiyle mağduriyetlerinin sonlandıracağını kadroya alınacaklarını ilan etmesi önemlidir. Yapılan açıklamayı önemsiyoruz.
MÜTEAHHİTLERİN SÖZLEŞMELERİ FESİH EDİLİRSE TAZMİNAT TALEP HAKKI DOĞAR.
Taşeron çalışanlarının nasıl ve ne şekilde kadroya alınacakları konusunda kamuoyunun ve çalışanların yeterli bilgilendirilmemesi çalışanların temsilcileri olan sendikalar ile konunun müzakere edilmemesi kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir. Kurumların yapmış olduğu hizmet alım ihalelerini almış olan Müteahhitlerin hizmet sözleşmelerinin süreleri sonlanmadan, sözleşmeleri fesih edildiği takdirde, hak sahiplerine tazminat talep etme hakkı doğacaktır. Hizmet alımlarının ücretlerini kurumlar elde etmiş oldukları döner sermaye gelirlerinden ödedikleri için ihale fesihlerinden doğabilecek tazminatları kurumlar mı ödeyecek, yoksa genel bütçeden mi karşılanacak bunlar açıklığı kavuşması gerekmektedir.
ÇALIŞMA BARIŞI TEŞKİL EDİLMELİ
Umarız ki; kamu bir daha taşeron ve emekçinin ve hakkının sömürüldüğü, kölelik düzeninin yansıması olan çalışma biçimlerine tenezzül etmez. Türk Sağlık-Sen olarak kamuda görev yapan tüm çalışanların herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan kadrolu olarak görev yapması gerektiğini yıllardır söylüyoruz. Farklı istihdam modelleri, aynı işi yapan çalışanlar arasında adaletsizliğe neden olduğu gibi, farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmaları ise çalışma barışını bozmakta, işyerinde huzuru yok etmektedir. Bu durumda kaliteli hizmet üretimine olumsuz etki etmektedir.
VEKİL EBE VE HEMŞİRELERE DE KADRO VERİLMELİ
Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi için yapılacak düzenleme kamuda farklı istihdamın sonlandırılması açısından önemlidir. Ama eksiktir. 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerin tamamına kadro verilmesi bir zorunluluktur.
Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi açıklamasın da adı gecen personeller unutulmuştur. Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi düzenlemesinde 4-B’li, 4-C’li personele, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanlarına, Vekil Ebe-Hemşirelere de kadro verilerek yapılacak düzenleme taçlandırılmalı ve kamuda farkı istihdam sonlandırılmalıdır.
Bu taleplerin karşılık bulması adına Türk Sağlık Sen olarak gerekli girişimler için başvurularımızı yapacağız.
Söz konusu düzenlemenin hayata geçirilme sürecinde kamuda asıl işi yapan ve devletle aralarında sözleşme olan 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerinde kadro alması için gerekli girişimlerde bulunacağız.
Türk Sağlık-Sen olarak yıllardır Kamuda fedakârca hizmet yapan bu çalışma arkadaşlarımıza da kadro verilmesi için bu süreçte mücadele edeceğimizi herkes iyi bilmelidir. Hak ettikleri kadroya, ekonomik ve sosyal haklara kavuşuncaya dek mücadelemiz devam edecektir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Son Dakika, Kocaeli Haber, gazete, haber, gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız