Güncel

KOCAELİ’DE COĞRAFİ İŞARETLEMEYİ DAHA ÜST NOKTALARA TAŞIMAMIZ GEREKMEKTEDİR

Marka ve Patent Bilgilendirme Toplantısı, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

29 Kasım 2017 Saat: 15:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 585 kez okunmuştur

Kocaeli’de Coğrafi İşaretlemeyi Daha Üst Noktalara Taşımamız Gerekmektedir, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Marka ve Patent Bilgilendirme Toplantısı, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Türk Pate
KOCAELİ’DE COĞRAFİ İŞARETLEMEYİ DAHA ÜST NOKTALARA TAŞIMAMIZ GEREKMEKTEDİR

Kocaeli’de Coğrafi İşaretlemeyi Daha Üst Noktalara Taşımamız Gerekmektedir

Marka ve Patent Bilgilendirme Toplantısı, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonunda düzenlenen Marka ve Patent bilgilendirme toplantısı yaptı; Bilgilendirme toplantısına Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ve Kocaeli Ticaret Odası meclis üyeleri katıldı.

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın konuşmalarının ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “Bugün Kocaeli Ticaret Odamızda, patent ve marka konusunda kurum başkan yardımcısının sunum yapacağı bir etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kocaeli; Türkiye ekonomisinin en önemli kentlerinden birisidir. 2016 yılının vergi gelirlerine baktığımızda 60.2 milyar TL vergi toplamıyla Türkiye’de toplanan vergi gelirlerinin %11.8’i Kocaeli’de toplanmıştır. Böylesi önemli bir kentin ticari anlamda daha iyi bir noktaya taşınması patent başvuruları, özel tasarımlar, coğrafi işaretleme konularında bakımından özellikle başta Ticaret Odamızın görevi olmakla birlikte tüm Kocaeli’nin belirli bir bilgi düzeyine ulaşması da büyük önem taşımaktadır. Özellikle geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde Türkiye’de sınai mülkiyet ile ilgili bir kanun çıktı. Bu kanunla birçok konu bir araya getirilerek başvuru süreci ve yapılacak çalışmalarda birçok kolaylıklar sağlandı. Daha önce yapılacak başvurularda istenilecek belgeler, süreç ve istenilen bilgiler çok yüksek ve müracaatlarda tereddütler yaratan bir konum ortaya koyuyordu. Onları sadeleştiren, hızlandıran ve daha iyi bir noktaya taşıyan yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme çerçevesinde illerin, ticaret erbabının bir çok kurum ve kuruluşun daha sağlıklı bir şekilde üreten yapılarını sağlayan bir yapı sağlandı.

KOCAELİ; COĞRAFİ İŞARETLEME KONUSUNDA DAHA FAZLA MESAFE ALMASI GEREKEN BİR KENT.

Bir önceki görev yerim olan Diyarbakır’da da böyle bir toplantı düzenlemiştik. Bu kanunun özellikle topluma ve ticari hayata sağlayacak katkıları paylaşmıştık. Bu toplantımızın da Kocaeli’de çok önemli sonuçlar getirmesini diliyorum. 2016 yılı verilerine göre Marka başvurularında ilimiz, 8 nci, patent başvurularında 5 nci ve faydalı model başvurularında da 10 ncu sırada yer almaktadır. 2016 yılında patentte 233, faydalı modelde 104, markada 1940, tasarımda da 457 başvuru yapılmıştır. 2017 yılında marka ve tasarımda daha yıl tamamlanmadan 2016 yılını aşan rakamlara ulaşılmıştır. Kocaali’de eksik kaldığımız konuların başında coğrafi işaretleme gelmektedir. Kocaeli’nin birçok ticarileştirebileceği, ortaya koyabileceği ve bu noktada daha fazla gelir elde edebileceği değeri var. Kocaali’de bugüne kadar coğrafi işaretlemede teşhir edilmiş olan toplam 5 ürünümüz var. Bunların 3 tanesi Hereke Halısı ile ilgili, diğerleri ise İzmit Pişmaniyesi ve Karamürsel sepetidir. Kocaeli; coğrafi işaretleme konusunda daha fazla mesafe alması gereken bir kent. Bu konuda başta odalarımız olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızın duyarlılığını daha üst noktaya taşıması gerekmektedir.

KOCAELİ AR-GE KONUSUNDA DA TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN BİR TANESİ

Birçok noktada önemli değerlerimiz var. Kandıra yoğurdumuz, Eşme ayvamız gibi birçok alanda yapılabilecek çalışmalarımız var. Bu tür coğrafi işaretleme yapılmış olan ürünlerin piyasa değerleri talep edilen diğer ürünlere göre 2 kat fiyatına satılabiliyor çünkü alıcıda güven duygusu oluşturuyor ve bu sebeple talep fazla oluyor. Coğrafi işaretlemeyi daha üst noktalara taşımamız lazım. Kocaeli AR-GE konusunda da Türkiye’nin en önemli kentlerinden bir tanesi. AR-GE birimi olan işletmelerimizin sayısı 77’ye kadar çıktı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Kanun kapsamında Kocaeli’nin yapacağı çalışmalar çok önemli. Davetimize icabet eden katılımcılara teşekkür ediyorum” diyen Sayın Valimizin ardından Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar Türk Patent ve Marka Kurumunun İş ve İşlemleri hakkında bilgi sunumunda bulundu.

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri ilimizde AR-GE Merkezi kuran firmaları tebrik ederek, plaket verdiler ve günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Son Dakika, Kocaeli Haber, gazete, haber, gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız