Güncel

NUMAN UYSAL TEKRAR KOCAELİ TÜRK DİYANET VAKIF SEN BAŞKANI

Türk Diyanet Vakıf Sen, 3. Olağan Kongresi gerçekleşti

2 Aralık 2017 Saat: 17:52
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 249 kez okunmuştur

Numan Uysal Tekrar Kocaeli Türk Diyanet Vakıf Sen Başkanı, AKP Milletvekili İlyas Şeker, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Hazım
NUMAN UYSAL TEKRAR KOCAELİ TÜRK DİYANET VAKIF SEN BAŞKANI

Numan Uysal Tekrar Kocaeli Türk Diyanet Vakıf Sen Başkanı

Türk Diyanet Vakıf Sen, 3. Olağan Kongresi gerçekleşti
Türk Diyanet Vakıf Sen 3. Olağan Kongresi KOTO Beytül Kebap Restoran’da gerçekleşti. 112 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 7 asil yönetim kurulu üyesi, 5 denetleme kurulu üyesi, 3 disiplin kurulu üyesi ile yedekler ve 7 üst kurul üyesi belirlendi. Mevcut başkan Numan Uysal, tek aday olduğu kongrede yeniden başkan seçildi.
Kongreye Genel Başkan Hazım Zeki Sergi. Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan Akı. AKP Milletvekili İlyas Şeker, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay. CHP Haydar Akar, Türk İŞ sendikası İl Temsilcisi Yakup Yıldız, CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Türk Ocakları Şube Başkanı Yücel Alpay Demir katıldı. Kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Kuran’ı Kerim tilaveti okundu.


İŞTE NUMAN UYSAL’IN YÖNETİM LİSTESİ;
YÖNETİM KURULU ASİL
Numan Uysal, Mehmet Ali Karadaşlı, Tayfun Ese, Bilal Akbaş, Güngör Özcan, Salih Çil, Ferhat Duman
DENETLEME KURULU ASİL
Mehmet Ali Korkut, Nejdet Köktürk, İsmail Varol, Ahmet Kurt, İsmail Adıyaman,
DİSİPLİN KURULU ASİL
Ali Osman Yiğit, Delal Çetin, Alaaddin Akpınar, Mehmet Erdemir, Hüseyin Bayraklı,
ÜST KURUL DELEGESİ
Hakan Acar, Ali Aydoğdu, Salih Çil, Tayfun Ese, Mehmet Ali Karadaşlı, Orhan Korkmaz, Numan Uysal
MADDİ MANEVİ ÇIKARLARDAN UZAK TUTTUK
Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, üstlendikleri görevi maddi ve manevi çıkarlardan uzak tuttuklarını belirterek, “Sade bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak en değer verdiğimiz kurumlardan birinin mensubu olmaktan onur duyuyoruz. Kurumumuzun daha iyiye gidebilmesi adına sendikacılık faaliyetini yürütmekteyiz. Bugün üçüncü olağan kurulumuzla yönetimimizi tekrar oluşturma gayretindeyiz. İnsanlığa örnek bir din hizmeti yaptığımızdan hiçbir kuşkumuz olmadı. İşte tam da bu noktada dost veya rakiplerden gördüğümüz olumsuz tepkilerden yılmadığımız gibi Hz. Muhammet’ten üstlendiğimiz imamlık grevimiz maddi ve manevi çıkarlardan uzak tuttuk. Bu hizmeti daha mükemmel yapma arzuyla kardeşlerimizle sendika yönetimini 2009 da üstlendik. Yaptığımız başarılı olduğumuz düşündüğümüz işe bireysel amaçları hedefleyerek değil, kumrumuzu ve meslektaşlarımızın onurun göz önünde tuttuk. Bize en küçük dahi katkıda bulunlar aramızda. Yegâne amacımız ülkesine devletine âdemi İslam’a faydalı vefalı vatandaş olmaktır. Dini, İslam’ı sokakta değil, cami ve mekteplerde öğrenip öğretmeye, ırk mezhep mensubu değil, yalnızca camide bütünleşen insanlar olmaya, ne kadar farklı olursa olsunlar her insana saygılı olmaya devam edeceğiz” dedi.

ÖNEMLİ BİR GÖREV YAPIYORSUNUZ
AKP Milletvekili İlyas Şeker, sendika olarak önemli bir görev yaptıklarını ifade ederek,” Bugüne kadar görev yapan arkadaşları tebrik ediyoruz. Yeni seçilecek arkadaşlara da iyi hizmetler yapmalarını diliyorum. Sendika deyince kendi üyelerinin hak ve hukukunu yükseğe çıkaran kuruluş gibi algılanıyor. Aslında kendi üyesinin refah seviyesini yükseltmesi için mücadele etmesi lazım. Ama bunun olması gelirin artması için de işveren para kazanması lazım. Dolayısıyla sendikalar iş veriminin artması için de gayret göstermesi lazım. İş verimi artarsa çalıştığı kuruma katkı sağlayabiliyorsa ben inanıyorum ki karşılığı gelecektir. Siz gerçekten çok önemli bir görev yapıyorsunuz” diye konuştu.
MAZLUM MİLLETLERE SIĞINAK OLDUK
Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Türkiye’nin amzlum milletlere sığınak olduğunu söyleyerek, “Farkındalık yaratabilmek çok önemli bir husus. Burada bir farkındalık yaratıldığını hissettik. Sendika denildi mi biz dertlerimizi anlatıp burada çözümleri arayacağız. Ne istiyoruz bunları anlatacağız. Biz öyle bir görev yapıyoruz ki bizi yöneten yönetici bile bize tabi oluyor. Biz namaza durduğumuzda onlar da bize tabi oluyoruz. Bu görev çok saygın bir görev Allah bu devlete zeval vermesin. Bizler bu ülkenin bir evladıyız. Bundan da gurur duyuyoruz. Mazlumum milletlerin hep sığınağı olmuşuz. Yahudi’sinden Müslümana, inançsızına kadar hepsini barındırmış ve Allah’ın yarattığı olarak kucak açmışız. Bizler tabi ki çocukluk yıllarımızdan beri bu ülkeye ve milletin değerlerine karşı bir sevdayla büyüdük. Bu ülkenin bu hallere gelmesinden, bizi buradan kovmak isteyenlere ‘Geldiğiniz gibi gidersiniz’ diyen Mustafa Kemal’i de saygıyla anıyorum. Çanakkale de Kurtuluş Savaşı da birer destandır. Bu vatan kolay vatan olmamıştır. Bizlere bu vatanı bırakan şanlı kişilere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

DİYANETİ TARTIŞMALARIN DIŞINDA TUTMALIYIZ
Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Diyaneti siyasetten uzak tutmak gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Din hizmeti ilim irfan işidir. Bizler saygı istiyoruz. Bizler ayrımcılık yapılmamasını istiyoruz. “Adalet herkese lazım” Adaletsiz bir toplumun yaşaması mümkün değildir. Diyanet İşleri başkanlığımız taleplerin çatışmaların ve beklentilerin olduğu bir kurum. Diyaneti tartışmaların dışında tutmalıyız. Özellikle siyasetin dışında olmalı. İnsanları mesleğimizden soğurmadan görev yapmalıyız." dedi.
CAMİ AVLUSUNA SİYASET SOKULMAMALI
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, cami avlusuna siyaset sokulmaması gerektiğini belirterek, “Bugün kurban derilerinin nerelere bağışlanacağına bakın, bunlar halen cemaatlerin, tarikatların elinde. Yaklaşık yüz yıl evvel bugün yaşayacaklarımızı gören Mustafa Kemal Atatürk Diyanet’i kurdu. “Bunların diyanet tarafından organize edilmesi lazım” İmamları hocaları yetiştirecek kişiler gerekiyordu ilahiyat fakülteleri kuruldu. Çünkü yanlış görülmüştü ve o günden bu güne bakıldığında aslında o bilimsel yöntemle organize edilen Diyanet, süreç içerisinde arka bahçeler olarak telaffuz edilmeye başlandı. Din siyasetin aracı olmaya başladı. Camiye, cami avlusuna siyaset sokulmamalı. Bunu Kocaali’de başaran arkadaşlarımız var. Bu kent bugün bütün protokolüyle buradaysa, işte o alana bu hocalar camiye siyaset sokmadığı, insana dokunduğu için buradalar” dedi.
VEKİL İMAM SORUNU VAR
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ise vekil imam sorunu olduğunu belirterek “Biz her zaman Diyanet’in yanındayız. Biz Diyanet’i kuran bir partiyiz. Bugün üç bin 700 vekil imam var. Bugün vekil imam sorunu var. Diyanet olmazsa din eğitimi merdiven altına iner. Bundan da en çok sizler rencide olursunuz. Biz hep sizlerin yanınızdayız. Sizler de cumhuriyetin yanındasınız” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Son Dakika, Kocaeli Haber, gazete, haber, gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız