Sağlık

Aile Hekimliği Çalışanları İçin Ziyaret Faydalı Olmuştur

Türk Sağlık Sen, Ömer Çeker, Aile Hekimliği Çalışanları İçin Ziyaret Faydalı Olmuştur

31 Ocak 2019 Saat: 23:38
Türk Sağlık Sen, Ömer Çeker, Aile Hekimliği Çalışanları İçin Ziyaret Faydalı Olmuştur
Aile Hekimliği Çalışanları İçin Ziyaret Faydalı Olmuştur

AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARI İÇİN ZİYARET FAYDALI OLMUŞTUR.

Kocaeli Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu, Türk Sağlık Sen Aile Hekimliği Komisyonunu sendika binasında Ziyaret etti.

Pehlivan Ziyaret için İpci’ye Teşekkür Etti.

Kocaeli Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Aile Hekimi Recep İpçi, Komisyon üyesi Mehmet Ayas ile birlikte Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Aile Hekimi Recep Pehlivan’ı ziyaret etti. Ziyarette Türk Sağlık Sen Aile Hekimliği Komisyon üyeleri Aile Hekimi Funda Düven, Aile Hekimi Akay Demir, Aile Sağlığı çalışanı Hacer Gündüz ve Aile Sağlığı Çalışanı Şengül Özgür ve Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker de hazır bulundu. Ziyaretten iki taraf da memnun kaldı. Ziyarette Aile Hekimliğinde görev yapan Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Ziyaret nedeniyle Türk Sağlık Sen komisyon Başkanı Pehlivan, Kocaeli Tabip Odası Komisyonu Başkanı İpçi’ye ziyaret için teşekkür etti.

 

ASM görev yapanlar için faydalı bir ziyaret olmuştur.

Ziyaret sonrası Başkan Çeker açıklama yaptı. “Kocaeli Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Aile Hekimi Recep İpçi’nin Şubemiz bünyesinde kurulu olan ve aktif olarak faaliyet gösteren Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesinde önemli katkıları olan Türk Sağlık Sen Aile Hekimliği Komisyonunu ziyaret etmeleri ve sorunlar karşı birlikte çözüm yollarının aranması için iş birliği yapılmasının yollarının aranması için gerçekleştirilen ziyaret önemlidir. ASM görev yapanlar için faydalı bir ziyaret olmuştur.” Dedi.

HASTANE PERDESİ'NDE KALİTENİN VE İLKLERİN FİRMASI YENİ PERDE HOME. Yazıya tıklayınız <<<

 

Recep İpçi, Mehmet Ayas Recep Pehlivan Funda Düven, Akay Demir, Hacer Gündüz, Şengül Özgür, Ömer Çeker toplu Halde

AİLE HEKİMLERİNİN E-DEVLET MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

 

Vatandaşların E- Devlet Üzerinden Aile Hekimlerine kayıt yaptırmaları nedeniyle Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet ve hak kaybı hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Aile Hekimliği Komisyonu toplandı. Toplantı sonrası Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı.

 

Aile Hekimliği Komisyonu E- devlet Üzerinden Yapılan Kayıt İçin Toplandı.

Vatandaşların E- Devlet Üzerinden Aile Hekimlerine kayıt yaptırmaları nedeniyle Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet ve hak kaybı hakkında Türk Sağlık SenKocaeli Aile Hekimliği Komisyonu Komisyon Başkanı Aile Hekimi Recep Pehlivan Başkanlığında toplandı. Toplantıya Türk Sağlık Sen Aile Hekimliği Komisyon üyeleri Aile Hekimi Funda Düven, Aile Hekimi Akay Demir, Aile Sağlığı çalışanı Hacer Gündüz ve Aile Sağlığı Çalışanı Şengül Özgür ve Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker de hazır bulundu. Toplantıda E- Devlet üzerinden vatandaşların Aile Hekimlerine kayıtlarını yaptırmaları neticesinde ASM de görev yapan sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet ve hak kayıpları tespiti yapıldı. Toplantı sonunda Başkan Çeker yazılı açıklama yaptı.

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Aile Hekimliği Komisyon Üyeleri ile birlikte toplantı sonrası Başkan Çeker yaptığı yazılı açıklama; “Hükümet tarafından Aile Hekimlerinin e-devlet üzerinden seçilebilmesini sağlayan bir sistem hayata geçmiştir.

 

Fakat bu kolay tercih yöntemi her ne kadar vatandaşlarımızın için olumlu bir uygulama gibi gözükse de Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları açısından sağlıklı bir şekilde yürümemektedir.

 

Özellikle Aile hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının kendilerine kayıtlı vatandaş sayılının 4 binin üstüne çıktığında ASM deki aşırı iş yükü nedeniyle fiziksel olarak vatandaşların sağlık yönünden kayıtlarının takibinin neredeyse imkânsız hale geldiği Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanları tarafından zaman zaman ifade etmektedirler.

 

Aile Hekimliğinin ruhuna ve amacına aykırı olarak ikametgâh adresi farklı bir ilde bulunan kişilerin dahi “E-DEVLET” platformu üzerinden Aile Hekimlerimize kaydolduğu görülmektedir. Bununla ilgili birçok örnek vermek mümkündür.

 

Tüm bunlar ciddi halk sağlığı sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Aşılama, kronik hastalıklar, raporlu hastaların takibi v.b durumlarda hastaya ulaşmak için ulaşım bilgileri olmadığından hastaya ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanının maaşından kesinti yapılmaktadır.  Bu ve buna benzer sıkıntılar yaşanmaktadır.

 

Aile Hekimliğinin temel amacı, bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerine ulaşımının sağlanmasıdır.

 

E-Devletteki bu düzenleme ile sistem temel amacından dışarı çıkmış durumdadır. Ayrıca 4 Binin üstünde hastası olan aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına da herhangi bir ücret ödenmemesi de bir haksızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Tüm bu sorunların bir an önce çözülmesi gereklidir. Sendika olarak bu amaçla ilgili yerlere gerekli başvurularımızı gerçekleştirdik.

 

Aile Hekimliği Uygulamasının etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli önemlerin alınmasını talep ettik. Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına 4000 üzerinde kişi kaydının önüne geçilmesi gerekli görüldüğü takdirde yeni birim/birimler oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılması ve Aile Hekimlerine yapılacak kişi kayıtlarının ikametgâh adresine bağlı olarak yapılabilmesi için gerekli düzenleme ve çalışmaların yapılaraktüm bu hususlarda sendikamıza bilgi verilmesini talep ettik.

 

Umarız ki sistemde meydana gelen bu sorun ile ilgili kısa sürede bir çözüm üretilir. Türk Sağlık-Sen olarak konunu takipçisi olmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

kocaeli son dakika, kocaeli son dakika haberleri, son dakika kocaeli, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑