Sağlık

Döner Sermayeler Başkalarına Dağıtıldı.

ÇOCUK OYUN PARKURUMUZA BEKLİYORUZ. 0543 855 23 08 /// kidsactive.site

7 Aralık 2018 Saat: 13:59
Döner Sermayeler Başkalarına Dağıtıldı, Döner Sermaye Düşük Miktarda Dağıtılıyor, Türk Sağlık Sen Saf Tutmak Ve Mücadele İçin Vardır,
Döner Sermayeler Başkalarına Dağıtıldı.

ÇOCUK OYUN PARKURUMUZA BEKLİYORUZ.
0543 855 23 08 //
 kidsactive.site
-
Döner Sermayeler Başkalarına Dağıtıldı.

Döner Sermaye Sistemi Yeniden Düzenlenmeli.
Ömer Çeker yaptığı basın açıklamasında. Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması. Oranlarının yükseltilmesi. Hakkaniyet ölçüsünde personele dağıtılması ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya katılanlar; Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Başkan Yardımcısı İbrahim Çelebi, Türk Sağlık Sen Şube Başkan Yardımcısı Saniye Yıldıran, Şengül Çakmak, Arif Ovalı, Gölcük İlçe Temsilcisi Gürol Şanbayatlı, İzmit İlçe Temsilcisi Ercan Öztürk, İzmit Seka Devlet Hastane İş Yeri Baş Temsilcisi Ahmet Atalay, Temsilci Çiğdem Öktem, Levent Öz, Abdulkadir Kurcan ve çalışanlar ile birlikte İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.
ÖDENEN DÖNER SERMAYELER TRAJİKOMİK DÜZEYLERE İNDİ
Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik var. Bu gün geldiğimiz noktada Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen Döner Sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi.


DÖNER SERMAYELER BAŞKALARINA DAĞITILDI
Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi. Üst ve orta ölçekli kurum yöneticileri tarafından Döner Sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı. Çalışanın hakkı olan ekonomik değer başkalarına dağıtıldı.
HUZUR BOZULURSA BUNUN VEBALİ EMEĞİ YOK EDENLERİNDİR
Sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek çalışanların insani taleplerine karşı kapılar kapatıldı. Bu da yetmezmiş gibi döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Çalışan borcunu ödemediğinden dolayı evine haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden, olumsuzluklara kayıtsız kalanlardır.
KISACASI KOVA DOLDU, SABIR TAŞTI ÇATLADI.
Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı. Bu soruna yetkili kurum ve kuruluşların amirleri çare aramadılar, çözüm üretemediler. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi kamuoyuna sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Çalışanlar adına, yetkililere defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkadılar. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak söylemleri ile çalışanları oyaladılar. Zaman içinde elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası kova doldu, sabır taştı çatladı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn edilmelidir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Geldiğimiz noktada sistemi, köklü değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.
ÇALIŞAN SİSTEMİN MERKEZİNE KONMLIDIR
Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların katkıları ile elde edilen, alın teri olan Döner Sermayelerin dağıtım oranları yükseltilmeli, Adaletli dağıtımı sağlanmalı, Döner Sermaye komisyonlarının toplantıda almış oldukları kararlar kurum personelinin görebileceği şekilde kurumlarda ilan panolarına asılmalı. Çalışanlara ödenen döner sermaye ücretleri makul bir düzeyde tutarak ve emekliliklerine de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen çalışma hayatına uyarlanmalıdır.
BU İSTEKLER LÜTUF DEĞİL HAKTIR
Çalışanın olmazsa olmazı ve önceliği olan Döner Sermaye konusuna Sağlık Bakanlığı öncelik vermeli ve gerekli yasal düzenlemeyi hayata geçirmelidir. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir.
DÖNER SERMAYE EMEKLİLİĞE YANSITILSIN
Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine dağıtımında adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun.
TÜRK SAĞLIK SEN SAF TUTMAK VE MÜCADELE İÇİN VARDIR
Nerde bir sağlık çalışanının sıkıntısı varsa orda Türk Sağlık Sen vardır. Sendika olarak amacımız çalışanın ekonomik ve sosyal haklarının korunması ve geliştirmesi için çalışanın yanında saf tutmak, mücadele etmektir.
DÖNER SERMAYE DÜŞÜK MİKTARDA DAĞITILIYOR
Bu gün ülke genelinde her ilde bir hastane önünde sendika olarak Döner Sermaye ödemelerindeki sıkıntılar hakkında basın açıklamaları yapılmaktadır. Her hastanede olduğu gibi, bu gün önünde basın açıklaması yaptığımız İzmit Seka Devlet Hastanesinde de Döner Sermayelerin personele dağıtılmasında ciddi sorun yaşanmaktadır. Yaptığımız tespite göre Döner Sermeye olarak personele dağıtılması gereken miktar dağıtılmıyor. Maksimum miktar dağıtılması gerekirken daha düşük miktar dağıtılıyor.
MALUM “SEN” ŞERH KOYMAYA BİLE CESARET EDEMEDİ
Komisyon toplantılarında idarelerin yanında saf tutan Malum Sen (Sarı Sendika)’nın İş Yeri Temsilcisi üzerine almış olduğu sorumluluğu yerine getirmeyerek hastanenin gelir, giderleri ve hastanenin hesabında olan nakit durumu hakkında personeli bilgilendirmemiştir. Komisyon toplantısında hastanenin hesabında yeterli para olduğu halde personele maksimum miktarda dağıtılması gereken para varken düşük miktarda dağıtılma kararı alınmasına ŞERH bile düşmeye cesaret edememiştir.
ÇALIŞANIN YANINDA OLMAYAN SENDİKA HEP KAYBETTİRECEKTİR
Çalışanın yanında değil idarenin yanında yer almıştır. Böylesine çalışanı umursamayan öncelikleri idarelerin hak ve menfaatini korumak olan bir sendikada üye olmak, üye olarak durmak çalışanlara hep kaybettirecektir. Sağlık çalışanları her şarta kendi yanlarında olan ve kendileri için çalışan sendikalara üye olmaya, desteklemeye davet ediyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

kocaeli son dakika, kocaeli son dakika haberleri, son dakika kocaeli, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑