Sağlık

Az çiğniyorsak sağlıklı gıda tüketsek bile etkisiz

Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından Doç.Dr. Emel Ergül beslenmenin kanserle ilişkisi ve genetiğe göre beslenme konusunda Kocaeli Üniversitesi Tıp fakültesi Konferans salonunda hastalara ve hastan

20 Mayıs 2019 Saat: 11:50
Az çiğniyorsak sağlıklı gıda tüketsek bile etkisiz
Az çiğniyorsak sağlıklı gıda tüketsek bile etkisiz
ikonx akyarlar Haber içi resim manşet altı

Az çiğniyorsak sağlıklı gıda tüketsek bile etkisiz

Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi  Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç.Dr. Emel Ergül  beslenmenin kanserle ilişkisi ve genetiğe göre beslenme  konusunda  Kocaeli Üniversitesi Tıp fakültesi Konferans salonunda hastalara ve hastane  çalışanlarına bilgi verdi.

Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi   Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç .Dr . Emel Ergül   kanser dünyada artan ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Türkiye de ölüm nedenleri arasında 2. Sırada yer alan ve her geçen gün kanserli hasta sayısı  artmak ta olan ciddi bir hastalık haline gelmiştir. Ciddi önlemlerin alınması ve bir çok disiplinli çalışmayı bir araya getirerek araştırmalar yapılması  gerekmektedir. Beslenme ‘nin  kanserde önemli bir risk faktörü olduğu kaşınılmaz bir gerçektir. Yanlış beslenme   vücudun hücresel düzeyde en önemli kontrol mekanizmalarından biri olan genlerin açılıp kapanma sistemini bozmaktadır aynı zamanda vücudumuzun yapım bakım onarım talimatları olan genlerimiz en önemli regülasyon mekanizması olan metilleme ve yanlış hayat tarzı ile zarar görmeye başlar ve yavaş  yavaş vücudun dengesi bozulur,bu şekilde de kanser dahil bir çok hastalığa zemin hazırlanmış olur.

Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi   Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç .Dr. Emel Ergül  kanseri önlemek için kötü beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekmektedir.Paketli  gıdalar tüketmekten vazgeçmemiz ve değişik kimyasallara maruziyetimizi azaltmamız gerekiyor.Kanser le ilgili kötü alışkanlıklarımız  arasında az çiğnemek,sık sık yemek yemek,karışık yemek yemek,öğün aralarına dikkat etmemek ve paketli gıdalarla beslenmektir.

Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi  Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç.Dr. Emel Ergül  Çiğnemek son derece önemlidir, eğer besinleri düzgün çiğnemiyorsanız sağlıklı gıdalar dahi tüketseniz vücutta sindirim sorunları yaratabiliyorsunuz. Kanserojen ve toksik madde içeren besin maddeleri olduğu gibi bunların etkilerini yok eden kanser önleyici besinler de bulunmaktadır.Sağlığın bozulmasını önlemek için bunları dengeli tüketmek gerekir.Gıdalar ölçülü  gerekli miktarda tüketilmelidir.

Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi   Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç.Dr. Emel Ergül  fazla aldığımız bütün gıda maddeleri vücudu ciddi şekilde yorar ve giderek hastalıklara yatkın hale getirir.Beslenme ‘nin yanında en önemli sorunlardan biride duruş bozukluğumuzdur ,duruş bozukluğumuzu  düzeltmek ve düzenli egzersiz yapmak,uyku düzenine uymak hayata pozitif bakmak gerekmektedir.

 Kocaeli Üniversitesi araştırma ve uygulama Hastanesi   Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç.Dr. Emel Ergül   konuşması büyük bir ilgiyle dinlendi . Doç Dr.Emel Ergül soruları cevapladı.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Nuh.Zafer Cantürk , Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalından  Doç.Dr. Emel Ergül ‘e çiçek taktim etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

kocaeli son dakika, kocaeli son dakika haberleri, son dakika kocaeli, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑