Sağlık

Başhekim Kendini İl Sağlık Müdürü Mü Sandı?

HERKES İŞİNİ YAPSIN, HİÇ KİMSE GÖREV VE YETKİSİNİ AŞMASIN

13 Ağustos 2020 Saat: 12:53
Türk sağlık sen, Türkiye kamu sen, Kocaeli Türk Sağlık Sen, Kocaeli Kamu sen,
Başhekim Kendini İl Sağlık Müdürü Mü Sandı?
ikonx akyarlar Haber içi resim manşet altı


KURUM AMİRİ HANGİ HAKLA HUKUKİ HAKLARI ENGELLER
Bir üst kuruma gönderilmek üzere Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliğine teslim edilen dilekçeleri Kurum amiri İl Sağlık Müdürlüğüne göndermeyerek çalışanların Hukuki haklarını kullanmalarını engellenmesi ile ilgili Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, SBU Derince Eğitim Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Serap Koçhisar ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.
TEKNİSYENLER GEÇİCİ GÖREVE İTİRAZ ETMİŞ
Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Laboratuvar Teknisyenleri İl Sağlık Müdürlüğünün 02/06/2020 Tarih ve E- 3987 Sayılı yazısı ile Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine geçici görevle görevlendirilmişlerdir.
Laboratuvar Teknisyenleri Kanunların kendilerine vermiş olduğu hakkı kullanarak söz konusu geçici görevlendirmelerin iptal edilmesi için İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmek üzeri Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ’ne 09/06/2020 tarih ve 118829028 sayılı dilekçe ile başvuruda bulunarak geçici görevlendirmeye itiraz etmiştirler.
BAŞHEKİM YETKİSİ OLMAYAN DİLEKÇELERİ İMZALAMIŞ
Burada ortaya tuhaflık bir durum ortaya çıkmıştır. Laboratuvar Teknisyenlerinin İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmesi için Kuruma vermiş oldukları dilekçeleri hastane Başhekimi, İl Sağlık Müdürlüğüne göndermeyerek dilekçeleri kendisi 13/06/2020 Tarih ve E-603 sayılı yazı ile cevaplamış çalışanların taleplerini reddetmiştir.

BAŞHEKİM KANUNLARI YOK MU SAYDI
Yani Başhekimlik bir anda kendisini İl Sağlık Müdürlüğünün yerine koyarak üst kurumun cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplamıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devletidir. Kurumların nasıl yönetileceği kanun ve yönetmelikler ile belirlenmiştir. Başhekim çalışanların dilekçelerini İl Sağlık Müdürlüğüne göndermesi gerekirken bunu yapmayarak kanunları yok saymıştır. Çalışanları da mağdur etmiştir.
BAŞHEKİMİN ORMAN KANUNU BELGELENDİ
İl Sağlık Müdürlüğünün cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplayarak mevzuat yerine orman kanununa geçiş yapmıştır. Kendi görev ve yetki sınırlarını aşmıştır. Kendisini İl Sağlık Müdürünün yerine koymuştur.
Geçici görevlendirmeyi yapan İl Sağlık Müdürlüğüne çalışanların itiraz dilekçelerini ulaştırılması gerekirken bunu yapmayarak çalışanın anayasal haklarının aramasının önüne set çeken başhekim yapmış olduğu hukuksuzluğu çalışanların dilekçelerine vermiş olduğu cevapla da hukuksuz davranışını belgelemiştir.
ÇAKMA ROBİN HUT, HAK GASPÇISI
Anayasa ile koruma altına alınan dilekçe hakkı engellenmiştir. Yapılan işlem suçtur.
Bu durum usul ve mevzuata aykırı olup konunun incelenmesi ve ilgililer hakkın da soruşturma başlatılması gerekmektedir.
Sosyal medyada yapmış olduğu açıklamalar ile gündemden düşmeyen, vatandaşa karşı Robin Hut rolünü oynayan sıra çalışanın haklarını verme gelince de kanun ve yönetmelikleri yok sayan başhekimin vukuatı ilk değildir.
MEVZUATA UYUN, HUKUKSUZLUK YANINIZA KAR KALMAZ
Sorumlu sendikal anlayışımız gereği usulsüz ve hukuksuz uygulamalar yapan idarecileri ve başhekimi bir kez daha uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kurumların nasıl ve hangi mevzuatlar doğrultusunda yönetileceği bellidir. Mevzuatlara uygun olarak kurumları yönetin. Usulsüz olarak yapmış olduğunuz işlemlerin yanınıza kar kalacağını sanmayın, usulsüz işlemlere karşı dün olduğu gibi bugün de gelecekte de hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.
BAKALIM KOCAELİ VALİSİ SORUŞTURMA AÇABİLECEKMİ
Söz konusu işlemler ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği’ne başvuru yaptık. Dilekçe hakkının kullanılmasının önüne geçen, yetkisini aşarak olmadık işlere girişenler hakkında soruşturma açılması, idari ve cezai işlem başlatılmasını istedik. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

kocaeli son dakika, kocaeli son dakika haberleri, son dakika kocaeli, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑