Güncel

Başkan Turan Çerkes sürgününü anma töreninde

Kafkas Dernekleri Federasyonu, 21 Mayıs 1864 Soykırımı’nda yaşamını yitirenleri andı.

19 Mayıs 2019 Saat: 19:08
Başkan Turan Çerkes sürgününü anma töreninde
Başkan Turan Çerkes sürgününü anma töreninde

Başkan Turan Çerkes sürgününü anma töreninde

Kafkas Dernekleri Federasyonu, 21 Mayıs 1864 Soykırımı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Karaağaç ve Babalı’daki anma programına Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan'ın yanı sıra, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ,Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak ve Kandıra Ak Parti İlçe Başkanı Erol Ölmez katılım sağladılar.

İlk olarak Karaağaç Mahallesinde bulunan Abhaz Mezarlığı’nda anma gerçekleştirildi. Çerkes vatandaşlar ölen ataları için dua edip, mevlit okudu. Ardından Babalı Mahallesine geçildi.

İlk konuşmayı gerçekleştiren Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yıldız Şekerci; " Sürgün edilip soykırıma uğramış bir milletin çocuklarıyız. Bugün burada anayurdumuzdan sürgün edilen atalarımızı anmak için bir aradayız. Bu acıyı unutturmamak için her yıl burada toplanıyoruz. Bu programı yaparken desteklerini esirgemeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesine teşekkür ediyoruz." dedi.

Anma programına katılan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan konuşmasında; '' Çerkesler çok büyük acılar yaşadı ama onurlarından asla vazgeçmediler.155 yıl önce yaşanan acıların bir kez daha yaşanmasını istemiyoruz. Bize düşen birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi diri tutmaktır.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından soykırımda hayatını kaybedenler için dualar edildi. Daha sonra Babalı Mahallesine geçen binlerce kişi burada da soykırımında yaşamını yitirenleri anmak amacıyla çeşitli etkinlikler yaptı. Kortej halinde Çerkes bayraklarıyla yaşamını yitirenlerin yeri olan Babalı sahiline karanfil bırakıldı. Çerkes mitolojisinde yer alan “Nart ateşinin” yakıldığı yere çok sayıda bayrak ve dövizler bırakıldı. Yapılan açıklamaların ardından çelenk bırakıldı.

NART ATEŞİ YAKILARAK NÖBET TUTULDU Binlerce Çerkes vatandaş, 155 yıl önce atalarının sığındığı mağara ve anıt mezarlara meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Denize çelenk ve kırmızı karanfiller atıldı. Meşaleler yakılıp sahile bırakıldıktan sonra sürgün ateşi yakılarak çevresinde ‘Mezar Taşı Nöbeti' tutuldu. Atalarının 155 yıl önce sığındığı mağaraya da karanfiller bırakıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

kocaeli son dakika, kocaeli son dakika haberleri, son dakika kocaeli, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑