Keskin Gözlem
Keskin Gözlem

LGS Sınavında Aile faktörü ve sınavda yapılması gerekenler

30 Mayıs 2023 Saat: 10:56

  Eğitim Uzmanı  Mert Kağan YANGILKAYA LGS Sınavında Aile  faktörü ve sınavda yapılması gerekenleri siz değerli okuyucularımız ile paylaştı.

 

Öğrencilerin Başarı Sırrı Aynı Zamanda Aile Desteğini de Kapsıyor.

  Derece yapan öğrencilerin çoğunlukla dile getirdiği ailelerinin sınava hazırlık sürecinde verdiği destek. Sınava hazırlık sürecinde ailelerin çocuklarına inanması, çabalarını desteklemesi, olumlu geribildirimler vermesi çok değerli. Bu dönemde kıyaslama yapmamak, sonuçtan çok sürece odaklanmak, koşulsuz sevgi vermek ailelerden en önemli beklentimiz. Aynı şekilde çocuğun verimli ders çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu ortamın ve koşulların hazırlanmasına destek olmakta aileden bekleniyor. Mümkünse eğitimi destekleyecek şekilde ek ders olanaklarının tanınması çocukların ailelerinden isteği.

  Yine çocuklar sınava hazırlık döneminde beslenmelerini aksatabiliyorlar. Gelişim çağında olan öğrencilerin mutlaka iyi beslenmesi, yeterli uyuması gerekiyor. Beslenmelerinin düzenlenmesi, gerekli öğünlerin aile tarafından hazırlanıp çocuğun besin ihtiyacının düzenli ve kaliteli karşılanması gerekiyor. Çocuğun uykusunun geç saatlere kalmaması, her gün yeterli uyuması ve verimli uyku uyuması için gerekli olan saatler aralığında uyuması gerekiyor. Çocukların bu düzeni bozması halinde de aileler gerekli müdahaleyi yaparak düzene geri dönmenin teşvik edilmesi gerekiyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı aile desteğini de kapsıyor.

Sınav Taktikleri

Türkçe

  Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam ve Paragrafta Anlam sorularını çözerken sözcükleri ve söz öbeklerini, mutlaka kullanıldığı cümlede kazandığı anlamla ele almalı; sadece altı çizili olan ifadeye değil, metnin tümüne bakılarak yorum yapılmalıdır. Soruları çözerken öğrencilerin kendilerine verilen bilgileri doğru ve dikkatlice kullanmaları gereklidir. Sadece önemli ifadelerin altını çizmeleri, soruyu doğru kavramalarını kolaylaştıracaktır. Öğrencilerin zorlandıkları, o an kavrayamadıklarını hissettikleri sorularda zaman kaybetmemeleri, soruyu işaretleyip boş bırakarak soruya daha sonra yeniden dönmeleri doğru olacaktır.

Matematik

  LGS’de matematik bölümü için hazırlanan sorular giderek güncel hayata daha uygun, iyi analiz gerektiren sorulardan oluşmaktadır. Bu sorular; iyi okuma, doğru anlama, doğru yorumlama ve işlem bilgisi içeren sorular olmaktadır.

  Soru köklerinde bulunan “en az, en çok, rasyonel sayı, doğal sayı, olabilir, olamaz” gibi ifadelere özellikle dikkat edilmelidir. Öğrenciler takıldıkları sorularda zaman kaybetmemeli, daha sonra dönmek üzere soruyu boş bırakarak berrak bir zihinle diğer soruya geçmelidir. Bu gibi durumlarda geri sayım yapmak ya da bazı kelimeleri tersten okuyarak birkaç saniye zihnini başka bir eylemle meşgul etmek öğrencinin işine yarayabilir.

 

 

Fen Bilimleri

  Fen Bilimleri dersinin çoğu sorusu Türkçe paragraf sorusuna benzemektedir. Bunun için sorularda verilen bilgilerin tamamını iyi okumanız gerekir. Sadece sorunun kökünü okuyarak soruları cevaplamaya geçmeyiniz. Tablo, grafik ve deney sorularında verileri dikkatlice değerlendirdikten sonra soruyu cevaplamaya geçiniz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden gelecek sorular yorumlamaya dayalı olacak sorular olmakla beraber, metin içinde geçen kelimelerin anlamlarının bilinme zorunluluğunu da gerektirmektedir. Zira yanlış hatırlanan bir kavram yanlış şıkka yönlendireceğinden sınav öncesinde son bir kez kavram tekrarı yapılabilir.

 

SINAV ANINDA:

• Kitapçığın tüm sayfaları kontrol edilmeli.

• Cevabından emin olunmayan sorular işaretlenmemelidir. (3 yanlış 1 doğruyu götürüyor.)

• Sınavdan erken çıkmamalı, süre sonuna kadar kullanılmalı.

Sınavda, sadece o an çözülen soruya odaklanılmalı.

• O an için çözülemeyen sorulara daha sonra dönmek için yanına bir soru işareti konulmalı ve o soru geçilmeli.

• Her testte “kolay, orta, zor” seviye sorular olabilir. Zor sorularda paniğe kapılmamalı ve her soruya şans verilmeli.

• Her bir soru için tüm şıkları okumak sizi “daha doğru” olan cevaba götürür.

• Sınav anında süre kontrol edilmeli.

 

  Sınavlar öğrencileri sıralamak için var. Bu yüzden uzun, zor ve karmaşık soruları yapan değil, neti fazla olan öğrenci sıralamada üstte yer alacak. Sorularda gereksiz yere zaman harcamamak gerek.

 

“Sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

Mert Kağan YANGILKAYA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

kocaeli son dakika, kocaeli son dakika haberleri, son dakika kocaeli, Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑